venue burgee

2019 Saturday Autumn Laser Series

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Sail# HelmName Club 5/10
 
5/10
 
19/10
 
19/10
 
2/11
 
2/11
 
16/11
 
16/11
 
Nett flag
DNQ 17 4662 Alan Trott WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 400
DNQ 15 6150 Maurice Futerman WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 400
DNQ 3 Cat Brown WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 400
DNQ 17 7860 Richard Blackah WHSC 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 202
DNQ WHSC1 Richard Malden WHSC (DNC) (DNC) 4 3 (DNC) (DNC) DNC DNC 207
DNQ 2 Helen Allen WHSC (DNC) (DNC) 10 nso (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 310
DNQ 3 Marko Stepanov WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood DNC DNC 230
DNQ 16 6569 Rene Forrester WHSC (DNC) (DNC) 10 nso 8 nso (DNC) (DNC) DNC DNC 218
DNQ 18 6043 Gareth Wilson WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 2 1 203
DNQ 183185 Gerry Woodcock WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 400
DNQ 155964 Mike Smith WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 400
1st 200942 Micha Meyers WHSC (DNC) (DNC) 2 1 (DNC) (DNC) 1 2 6
DNQ 139197 Tim De Klerk WSC (DNC) (DNC) 10 nso 8 nso (DNC) (DNC) DNC DNC 218
DNQ 205121 Moh Ali WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 400
2nd 184015 Muffin Green WHSC 6 nso 6 nso 1 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15
DNQ 133256 Alex Cowell WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 400
DNQ 205121 Charlie Cotter WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 1 2 dnf DNC DNC 203
DNQ BTYC 1 Pier Conti WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 400
DNQ 196556 Akira Blackah WHSC (DNC) (DNC) 10 nso 8 nso (DNC) (DNC) DNC DNC 218
DNQ 2 Johannes Menzel WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 400
DNQ 17 9748 Kai Blackah WHSC 2 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 204
DNQ 133256 Andy Lowe WHSC 3 24 dtc (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 227
DNQ WHSC8 Lesley Kaye WHSC (DNC) (DNC) 3 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 303


No series racing on 12.10.19 due to End of Seasons Race and 09.11.19 due to Commodore's Cup/Victor Trophy

5/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 17 7860 Richard Blackah WHSC 1 1
4 184015 Muffin Green WHSC nso 6
2 17 9748 Kai Blackah WHSC 2 2
3 133256 Andy Lowe WHSC 3 3

5/10 at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 17 7860 Richard Blackah WHSC 1 1
3 184015 Muffin Green WHSC nso 6
2 17 9748 Kai Blackah WHSC 2 2
4 133256 Andy Lowe WHSC dtc 24

19/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
4 WHSC1 Richard Malden WHSC 4 4
5 2 Helen Allen WHSC nso 10
5 16 6569 Rene Forrester WHSC nso 10
2 200942 Micha Meyers WHSC 2 2
5 139197 Tim De Klerk WSC nso 10
1 184015 Muffin Green WHSC 1 1
5 196556 Akira Blackah WHSC nso 10
3 WHSC8 Lesley Kaye WHSC 3 3

19/10 at 3:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
3 WHSC1 Richard Malden WHSC 3 3
4 16 6569 Rene Forrester WHSC nso 8
1 200942 Micha Meyers WHSC 1 1
4 139197 Tim De Klerk WSC nso 8
2 184015 Muffin Green WHSC 2 2
4 196556 Akira Blackah WHSC nso 8

2/11 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
2 3 Marko Stepanov WHSC ood 15
1 205121 Charlie Cotter WHSC 1 1

2/11 at 2.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
2 3 Marko Stepanov WHSC ood 15
1 205121 Charlie Cotter WHSC dnf 2

16/11 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
2 18 6043 Gareth Wilson WHSC 2 2
1 200942 Micha Meyers WHSC 1 1

16/11 at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 18 6043 Gareth Wilson WHSC 1 1
2 200942 Micha Meyers WHSC 2 2

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish 2
dtcDidn't come to the start 24
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com