event burgee venue burgee

2019 Saturday Autumn Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 5, Discards: 3, To count: 2, To qualify: 2, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 5/10
 
19/10
 
26/10
 
2/11
 
16/11
 
23/11
 
30/11
 
7/12
 
14/12
 
21/12
 
28/12
 
4/1
 
Nett flag
1st Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud (DNC) (DNC) 1 1 (5)               2
2nd Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay (8) 1 (DNC) (DNC) 2               3
3rd Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie (DNC) (DNC) 2 3 (DNC)               5
4th Gold 13787 Keith Street Amy Street (DNC) (DNC) 5 (DNC) 1               6
5th Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 4 (DNC) (6) 2 (9)               6
6th Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter 1 (15 ood) (DNC) (DNC) 6               7
7th Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell (11) 4 (DNC) 4 (DNC)               8
8th Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling (15) 6 (DNC) (DNC) 3               9
9th Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 6 3 (DNC) (DNC) (7)               9
10th Gold 14151 Steve Cooper Amy Street (5) (DNC) 4 5 (11)               9
11th Gold 13693 Jim Faulkner Paula Sheehan 2 10 (DNC) (DNC) (DNC)               12
12th Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell (12) 8 (15 ood) (DNC) 4               12
13th Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 13 2 (15 ood) (DNC) (DNC)               15
14th Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar (DNC) (DNC) 3 15 ood (DNC)               18
15th Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady 3 15 ood (DNC) (DNC) (DNC)               18
16th Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin (DNC) 5 (DNC) (DNC) 15 ood               20
17th Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 10 (DNC) 11 (DNC) (DNC)               21
18th Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 7 (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood               22
19th Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 9 (DNC) (DNC) (DNC) 13               22
20th Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 16 (DNC) 7 (DNC) (DNC)               23
21st Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 17 7 (DNC) (DNC) (DNC)               24
22nd Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan (DNC) 9 (DNC) (DNC) 15 dnf               24
23rd Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) 10               25
24th Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 18 (DNC) (DNC) (DNC) 8               26
25th Silver 13568 Jamie Isles** Briony Brock 14 (DNC) (DNC) (DNC) 12               26
26th Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin (DNC) 15 ood (DNC) 15 ood (DNC)               30
DNQ Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt (DNC) (DNC) (DNC) 6 DNC               106
DNQ Silver 13421 Helen Allen** Dianne Marcos Nichols (DNC) (DNC) 8 (DNC) DNC               108
DNQ Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson (DNC) (DNC) 9 (DNC) DNC               109
DNQ Silver 12746 Mahmood Shamsuddin Moh Ali (DNC) (DNC) 10 (DNC) DNC               110
DNQ Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton (DNC) 11 (DNC) (DNC) DNC               111
DNQ Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos (DNC) 15 ood (DNC) (DNC) DNC               115
DNQ Gold 13136 Alain Renaud Yasmin Hales (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood DNC               115
DNQ Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan 19 (DNC) (DNC) (DNC) DNC               119
DNQ Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey 21 dnf (DNC) (DNC) (DNC) DNC               121
DNQ Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC               200
DNQ Gold 13870 Maciej Matyjaszczuk** Andy Ferrington (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC               200
DNQ Bronze 13456 Adeel Khan Yasir Ansari (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC               200
DNQ Silver 14044 Richard Connett Chris Laing (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC               200
DNQ Bronze 7 Paula Sheehan Denise Vale (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC               200
DNQ Gold   Richard Ham Charlie Cotter (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC               200

No series racing on 12.10.19 due to End of Seasons Race and 09.11.19 due to Commodore's Cup/Victor Trophy


*won one series **won two series (silver helm)

5/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter 1 1
2 Gold 13693 Jim Faulkner Paula Sheehan 2 2
3 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady 3 3
4 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 4 4
5 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 5 5
6 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 6 6
7 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 7 7
8 Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay 8 8
9 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 9 9
10 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 10 10
11 Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 11 11
12 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 12 12
13 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 13 13
14 Silver 13568 Jamie Isles** Briony Brock 14 14
15 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling 15 15
15 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest ood 15
17 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 16 16
18 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 17 17
19 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 18 18
20 Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan 19 19
21 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey dnf 21

19/10 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay 1 1
2 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 2 2
3 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 3 3
4 Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 4 4
5 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 5 5
6 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling 6 6
7 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 7 7
8 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 8 8
9 Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan 9 9
10 Gold 13693 Jim Faulkner Paula Sheehan 10 10
11 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton 11 11
12 Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter ood 15
12 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady ood 15
12 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin ood 15
12 Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos ood 15

26/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud 1 1
2 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 2 2
3 Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar 3 3
4 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 4 4
5 Gold 13787 Keith Street Amy Street 5 5
6 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 6 6
7 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 7 7
8 Silver 13421 Helen Allen** Dianne Marcos Nichols 8 8
9 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 9 9
10 Silver 12746 Mahmood Shamsuddin Moh Ali 10 10
11 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 11 11
12 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell ood 15
12 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs ood 15

2/11 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud 1 1
2 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 2 2
3 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 3 3
4 Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 4 4
5 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 5 5
6 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 6 6
7 Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar ood 15
7 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin ood 15
7 Gold 13136 Alain Renaud Yasmin Hales ood 15

16/11 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Amy Street 1 1
2 Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay 2 2
3 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling 3 3
4 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 4 4
5 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud 5 5
6 Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter 6 6
7 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 7 7
8 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 8 8
9 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 9 9
10 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 10 10
11 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 11 11
12 Silver 13568 Jamie Isles** Briony Brock 12 12
13 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 13 13
14 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin ood 15
14 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell ood 15
14 Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan dnf 15

23/11 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

30/11 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

7/12 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

14/12 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

21/12 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

28/12 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

4/1 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com